www.lejdy.sk

Problémy s otehotnením

Ak áno, pravdepodobne máte problém s polycystickými vaječníkmi. Tento problém trápi takmer 10% žien v plodnom veku. Nemusíte sa ľakať, syndróm polycystických vaječníkov (PCOS) vás nemusí zastaviť vo vašej túžbe po dieťatku.

Čo mi je?

Vaše telo produkuje nadmieru mužských pohlavných hormónov na úkor ženských. Dôvodom je pravdepodobne genetika. Máte zväčšené vaječníky pokryté cystami. Cysty vznikajú z rastúcich folikulov, ktoré zdravým ženám prasknú a nastane ovulácia. Môže to byť jeden z dôvodov, prečo sa márne snažíte otehotnieť. Buď sa vajíčko neuvoľní vôbec alebo sa uvoľní, ale o pravidelnej menštruácii nemôže byť ani reči. Cysty sú uložené po obvode vaječníka a pripomínajú perlový náhrdelník. Okrem nepravidelnej menštruácie môžete mať aj akné, zarastať, priberať, môžu vám vypadávať vlasy, mastiť sa koža a vlasy, môžu vás pobolievať vaječníky. Symptómy sú rôzne.

Čo robiť?

Navštívte svojho gynekológa, ktorý vám urobí kompletné a dôkladné gynekologické vyšetrenie zahŕňajúce ultrazvuk, vyšetrenie hormonálneho profilu a ak to bude potrebné, odporučí vám aj laparoskopické vyšetrenie vaječníkov. Ak lekár diagnózu potvrdí, zvolí vhodnú liečbu.