www.lejdy.sk

Plánujeme rodinu | Čo treba stihnúť pred tehotenstvom?

Zájdite za svojím ošetrujúcim lekárom, nech vám urobí preventívnu prehliadku. Odborník zistí váš Rh faktor a či ste prekonali niektoré ochorenia, ktoré by mohli spôsobiť vrodené chyby (napríklad rubeola, hepatitídy, toxoplazmózy a sexuálne prenosné choroby). To isté by mal absolvovať aj váš partner.

Overte si, či máte všetky potrebné očkovania.

Porozprávajte sa so svojimi rodičmi o genetických chorobách vo vašej rodine. V prípade, že sa nejaká genetická choroba u vás vyskytuje, navštívte odborníka, ktorý vám poradí, ako ju eliminovať.

Začnite sa o seba starať a do svojho jedálneho lístka pridajte viac ovocia a zeleniny. Doprajte si zdroj vápnika a bielkovín.

V prípade potreby si zakúpte vitamíny s obsahom kyseliny listovej a inositolu. Kyselina listová užívaním perikoncepčne (pred počatím a 3 mesiace potom) znižuje až o 70% výskyt vrodených morfologických porúch, predovšetkým spina bifida (vrodený rázštep chrbtice). Majte však na pamäti, že výživové doplnky nie sú náhrada pestrej a vyváženej stravy. http://apps.szu.cz/czzp/vvv/ucinky.php

Pozor na predávkovanie vitamínom A.

Majte svoju váhu pod kontrolou. Každý deň si aspoň 30 minút zacvičte. Preferujte rýchlu chôdzu, bicyklovanie a plávanie.

Skoncujte so všetkými návykovými látkami. Žiadne fajčenie, alkohol a samozrejme drogy či niektoré lieky.

Dbajte na to, čo zjete. Preferujte ryby, ktoré sú vynikajúcim zdrojom omega 3 mastných kyselín. Doprajte si ryby, ktoré plávali v čistých vodách a nie sú kontaminované ortuťou.

Objednajte sa k zubárovi. Nechajte si opraviť všetky kazy. Ak môžete, vyhnite sa amalgámu. Krásne zuby budete potrebovať, pretože ak sa všetko podarí, žiarivý úsmev vám z tváre nezmizne.

Naplánujte a spočítajte si, ako sa finančne zabezpečíte počas tehotenstva a raného materstva. Problémy s peniazmi vám určite na pokoji nepridajú.

Vyhýbajte sa vírusom a baktériám, najmä v ranom tehotenstve. Ak niekto okolo vás kýcha a kašle, neberte ohľad na slušnosť, buďte zdravo sebecká a rýchlo utekajte.

Vysaďte antikoncepciu, keď ste s partnerom pripravení.

Zistite si, kedy máte plodné dni.