www.lejdy.sk

Mužská neplodnosť


Až 15 % párov musí čeliť neúspechu pri snahe splodiť dieťa, pričom takmer viac ako v polovici prípadov, nie je problém u nežnejšej polovičky.

Mužská neplodnosť sa stáva čoraz závažnejším problémom. Je charakterizovaná ako neschopnosť oplodniť partnerku po jednom roku nechráneného sexuálneho styku a je priamo spojená s charakteristikami spermií.

Až v 30-40% prípadoch príčina sterility u mužov nie je známa. Mužská neplodnosť býva dôsledkom nesprávneho vývoja spermií, ktoré bývajú nepohyblivé, málo početné a môžu mať defektný tvar. Málo časté sú aj poruchy transportu spermií a poruchy sexuálnych funkcií.

Rizikové faktory

Pitie alkoholu, fajčenie, užívanie liekov, nedostatok spánku, toxické látky v potrave a vo vode, znečistený vzduch. To všetko sú faktory nezdravého životného štýlu, ktoré zapríčiňujú pokles počtu a kvality spermií. Na spoľahlivé vyšetrenie ich stavu sa využíva tzv. spermiogram. Jeden z najväčších problémov pre mužov v otázke reprodukčného zdravia predstavuje oxidačný stres, ktorý vzniká vplyvom zvýšeného množstva voľných radikálov v tele. Práve oni poškodzujú vývoj a zrenie spermií.

Existuje riešenie!

Muži túžiaci po potomkovi by si mali sledovať prísun určitých antixidantov a inozitolu, ktoré vo vhodnej kombinácií prispievajú k správnej tvorbe spermií a ich zreniu. Tento prísun si môžu zabezpečiť úpravou stravy alebo užívaním špeciálne zostaveného výživového doplnku v prípade nedostatku týchto látok v organizme.