www.lejdy.sk

Ako podporiť otehotnenie? | Fázy menštruačného cyklu

Menštruácia 1.-5.deň cyklu odlučovanie sliznice dutiny maternice s krvácaním
Folikulárna predovulačná fáza 6.-11.deň cyklu dozrievanie folikulu vo vaječníku, obnova sliznice maternice
Ovulácia 12.-14.deň cyklu prasknutie dominantného folikulu s vypudením vajíčka do vajíčkovodu
Luteálna predmenštruačná fáza 12.-28.deň cyklu premena prasknutého folikulu na žlté teliesko, ktoré pripravuje sliznicu maternice na prijatie oplodneného vajíčka, ktoré putuje vajíčkovodom do dutiny maternice

Menštruácia

Menštruácia sa v živote ženy začína menarché (prvou menštruáciou) a končí menopauzou. Jeden menštruačný cyklus trvá zvyčajne 24 až 36 dní. Ideálna dĺžka cyklu je 28 dní. Krvácanie je zvyčajne prítomné tri až sedem dní a žena pri ňom stratí približne 85 ml krvi. Maternica každý mesiac vytvorí z krvi a tkaniva novú výstelku, aby mohla vyživovať bábätko v prípade otehotnenia. Ak k tehotenstvu nedôjde, výstelka maternice nazvaná endometrium je zbytočná a opäť nastane menštruačné krvácanie. Menštruačná krv môže byť jasnočervená, svetloružová alebo dokonca hnedá.

Ovulácia

Ovulácia je pravidelné spontánne uvoľňovanie zrelého vajíčka schopného oplodnenia. Zvyčajne nastáva počas 14. až 16. dňa od začiatku menštruácie. Ovulácia je prasknutie malej bublinky na povrchu vaječníka, ktorá obsahuje zrelé vajíčko. Už vaječník novonarodeného dievčatka obsahuje približne 1,5 až 2 milióny folikulov s vajíčkami, ale asi len 400 z nich dozrie a uvoľní vajíčko. Ostatné zanikajú. Vajíčko je najväčšie bunka v našom tele a má priemer až 0,5 mm. K splynutiu vajíčka a spermie dochádza vo vajcovode. Oplodnené alebo neoplodnené vajíčko putuje vajcovodom do maternice, ktorá mu poskytne vhodné prostredie na uhniezdenie. Folikul sa premení na žlté teliesko, produkujúce progesterón. Ak nenastane oplodnenie, žlté teliesko zanikne a nastane ďalšia menštruácia. V prípade, že došlo k oplodneniu vajíčka, teliesko naďalej produkuje hormón progesterón až do 3. mesiaca gravidity, kedy jeho funkciu preberá placenta.

Ženský plod má asi sedem miliónov vajíčok.

Po narodení sa ich počet zníži na dva milióny, v puberte klesne na 300 000 až 500 000. Tento pokles počtu vajíčok sa nazýva atrézia folikulov a ide o prirodzený a stály proces, ktorý nie je možné zastaviť.

Ako na škvrny od krvi?

Vždy len so studenou vodou. Krv i moč sú škvrny na báze proteínov. Horúca voda proteín uvarí, zrazí sa medzi vláknami a škvrnu už nevyperiete.